Která navigační technologie je nejlepší pro robotické vysavače?

Posted By: Wdomu24 In: Články On: komentář: 0 Hit: 807

Šikovné a snadno použitelné bezdrátové vertikální vysavače jsou stále populárnější a najdete je v mnoha polských domácnostech. Nedávno můžete také koupit v našem obchodě  takové vysavače. Který model vám doporučujeme a proč se dozvíte v následujícím článku.

 

ZACO V5x -losová navigace

Robotické vysavače s náhodnou navigací

Nejjednodušší metodou výběru trasy je náhodná metoda (nazývaná také „náhodná“). Jméno mluví samo za sebe. Robot žádným způsobem neskenuje své okolí, pouze jede po přímce, dokud nenarazí na překážku, a pak se odrazí v náhodném směru. Vysává, dokud se baterie nevybije. Poté se vrací do nabíjecí stanice, která vysílá infračervený signál, který robotovi umožňuje najít jej. Takovou technologii lze najít v prvních čisticích robotech a v moderních nejlevnějších modelech a funguje pouze v malých bytech / pokojích do 40 m2. To je dobrá alternativa pro lidi, kteří by raději neutratili spoustu peněz za takové zařízení a byt, který chtějí udržovat v čistotě, je malý. Takové zařízení ocení také starší lidé díky velmi jednoduchému ovládání.

SHRNUTÍ

Čisticí roboty, které běží náhodně: ZACO V3S ProZACO V5X, ZACO A6, , Dibea D500 PRO.

Plusy:

• Velmi nízká cena
• Svůj úkol plní v menších pokojích / bytech
• Když je baterie téměř vybitá, vrátí se na základnu samy
• Nízká výška (ve srovnání s laserovými kupolovými roboty)
• Velmi snadné použití

Minusy:

• Nejsou schopni důkladně vysávat místnosti větší než 40 m2
•Méně přesně se vyhýbají překážkám

• Žádná mapa a žádná možnost ovládat robota v aplikaci
• Neschopnost určit zóny, umístit virtuální stěny a poslat robota do konkrétního bodu na mapě v aplikaci

 

 

ZACO V85 - gyroskop

Robotické vysavače s gyroskopem

Dalším krokem ve vývoji robotické navigační technologie byl gyroskop. Jedná se o nástroj, který umožňuje robotům jednoduchou prostorovou orientaci. Funguje na principu zachování momentu hybnosti. Lze jej také najít ve smartphonech (díky němu může telefon stabilizovat pořízené fotografie nebo videa) nebo v brýlích pro virtuální realitu (díky nim brýle vědí, kterým směrem se díváme a jaký obrázek zobrazit). V případě robotů to znamená, že jsou schopni určit (s určitou mírou chyby) dosud ujetou trasu a pokusit se znovu nevysávat stejná místa tím, že budou jezdit kolem místa ve tvaru „S“. Mohou se také vyhnout překážkám pomocí dalších senzorů vzdálenosti a nárazníků. Bohužel kvůli omezené přesnosti nevidíme mapy v aplikacích těchto čisticích robotů.

SHRNUTÍ

Robotické vysavače pohybující se pomocí gyroskopu: ZACO V80, ZACO V85, ILIFE A7.

Plusy:

• Nízká cena za jeho schopnosti
• Jezdí místo vedle místa

• Vyhýbají se překážkám 
• LCD displej s informacemi o stavu robota (velmi časté u modelů s gyroskopem)
• Po vyčištění nebo po vybití baterie se samy vrátí na základnu
• Široký výběr režimu práce
• Nízká výška (ve srovnání s laserovými kupolovými roboty)

Mínusy:

• Omezená přesnost směrování
• Nejsou mapy v aplikaci
•Méně účinné vyhýbání se překážkám než roboty vybavené laserem (pouze na základě dalších senzorů)
• Žádná možnost označování zón, umístění virtuálních stěn a odeslání robota do konkrétního bodu na mapě v aplikaci

 

 

ZACO A9S PRO - kamera

Robotické vysavače s kamerou

Čisticí roboty vybavené kamerou skenují strop, což jim umožňuje určit velikost místností a polohu stěn a rohů. Přitom definují svoji trasu kontinuální registrací stropu při vysávání, který je pak interpretován složitou elektronikou a softwarem. Konečným výsledkem takového procesu je neustále aktualizovaná mapa. V závislosti na vývoji zařízení a jeho softwaru může být mapa:

1. znovu vytvořen od nuly s každým spuštěním čištění (bez možnosti prohlížení pro uživatele)

2. připomínáno a optimalizováno při každém následném čištění (s možností náhledu)

3. přesně zapamatováno a optimalizováno při každém následném čištění (s možností náhledu a označení zón, umístění virtuálních stěn a odeslání robota do konkrétního bodu v aplikaci)

Protože kamera robota vidí pouze strop, jsou všechny překážky zachyceny stejným způsobem jako roboti pomocí gyroskopu - pomocí dalších senzorů vzdálenosti a nárazníků. Rozdíl je v tom, že zde jsou na mapě v aplikaci vyznačeny překážky (pokud se nejedná o nejjednodušší typ vysavače s kamerou bez možnosti prohlížení mapy).

SHRNUTÍ

Robotické vysavače ktréré využívají kameru ZACO A9S PRO, ZACO A9S, ZACO A8S, ILIFE A8.

Plusy:

• Vyýíbají se překážkám
• Po vyčištění nebo po vybití baterie se samy vrátí na základnu
• Široký výběr pracovních režimu
• Nízká výška (ve srovnání s laserovými kopuoami robotu
• V pokročilejších modelech: schopnost označovat zóny, umisťovat virtuální stěny a posílat robota do konkrétního bodu na mapě v aplikaci
U nejmodernějších modelu: pokračujte v práci ze stejného místa v případě vybití baterie nebo problému vyžadujícího zapojení uživatele

Mínusy:

• Méně přesná mapa než roboty vybavené laserem
• Méně účinné vyhýbání se překážkám než roboty vybavené laserem (pouze na základě dalších senzorů)
• V jednodušších modelech: není možné označit zóny, umístit virtuální stěny a poslat robota do konkrétního bodu na mapě v aplikaci
U pokročilejších modelů se možnost umístění stěn a označovacích zón objeví až po dokončení prvního průchodu

 

PURON PR10 - laser

Robotické vysavače s laserem

Laser je v současné době nejpokročilejší navigační technologií používanou při čištění robotů. Kopule v horní části zařízení se točí kolem své osy velmi rychlým tempem, přičemž vyzařuje vodorovný paprsek světla, který měří vzdálenost robota od nejbližších překážek. PURON PR10, jeden z nejpokročilejších robotických vysavačů vybavených laserem, je schopen vytvořit počáteční mapu místnosti za pouhé 3–4 sekundy a poté okamžitě zahájit čištění. Během své cesty laser pokračuje ve skenování prostoru kolem robota a neustále aktualizuje mapu. Díky tomu se takové zařízení nemusí spoléhat pouze na další senzory a nárazníky. Prostě „vidí“ všechny překážky ve výšce laseru a umístí je na mapu, takže se vyhne kolizím znatelně lépe než vysavače s kamerou.

Důležité je, že díky laseru je mapa vytvořená robotem mnohem přesnější než v případě kamery a vždy vám umožňuje označit zóny, umístit virtuální stěny a poslat robota na konkrétní body v aplikaci. Takový robot je nejúčinnější a nejinteligentnější ze všech dostupných na trhu, takže bude ideální pro velké domy a byty nebo místnosti se spoustou překážek. Jedinou nevýhodou je vyšší cena než u předchozích technologií a přítomnost laserové kopule, která mírně zvyšuje výšku zařízení.

SHRNUTÍ

Robotické vysavače využivající laser: PURON PR10.

Plusy:

• Jezdí místo u místa
Registrují mapu v aplikaci velmi přesně
Vyvarujte se překážek velmi opatrně
Po vyčištění nebo po vybití baterie se samy vrátí na základnu
Pokračují v práci tam, kde přestali, aby dobili baterii (nebo po zásahu uživatele))
Široký výběr pracovních režimu
Schopnost označit zóny, umístit virtuální stěny a poslat robota do konkrétního bodu na mapě v aplikaci (funguje okamžitě po zahájení čištění, aniž by bylo nutné ukončit celý cyklus)

Mínusy:

• Vysoká cena
Vyšší kvůli kopulce laseru

 

Odpověď na otázku v názvu - každá navigace má své klady a zápory. Technologicky nejpokročilejší je laser, ale je spojen s vyšší cenou a vyčnívající kupolí. Proto byste měli odpovědět na otázku - kolik chceme přidělit a jaké jsou naše potřeby? Pokud chceme technologicky nejpokročilejší a nejrozsáhlejšího robota na trhu, zůstává volba mezi kamerou a laserem. Pokud se nestaráme o takovou funkčnost a přesnost a chceme utratit o něco méně peněz, stojí za to se podívat na gyroskopické modely. Pro seniory a majitele velmi malých bytů (méně než 40 m2) však doporučujeme jednoduché roboty založené na náhodném algoritmu.

Pokud stále přemýšlíte, kterého čisticího robota zvolit, nebo máte nějaké dotazy - neváhejte nás kontaktovat telefonicky (730 666 688), e-mailem (info@24doma.cz)nebo prostřednictvím formuláře na webu (v pravém dolním rohu). Rádi zodpovíme všechny vaše dotazy

Komentáře

Zostaw komentarz

Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday January February March April May June July August September October November December